Неизвестни подробности за лозаризма

Неизвестни подробности за лозаризма

Неизвестни подробности за лозаризма

Blog Article



Здравното състояние на лозовите насаждения, сега и в бъдеще, налага да се провеждат комплексни мероприятия - организационни и агротехнически, като:

Можностите за самовработување со започнување сопствен бизнис, како во делот на примарното производство така и во делот на преработката на грозјето, придонесуваат оваа струка да биде мошне конкурентна и самоодржлива, секако со следење на новите светски трендови и имплементација на паметните технологии, што ќе придонесе во континуитет да се осовременува домашното производство.

Целта му е предварително да се преборим със зимните яйца на вредителите, преди да са се събудили и активизирали.

Преди засаждането, корените на лозите се накисват във вода един-два дни, за да се освежат. Това мероприятие е задължително, когато засаждането се извършва през пролетта.

Не се извършват или се подценяват важни звена от технологията за отглеждане на лозата. Научните проучвания у нас и в чужбина показват положителни резултати, когато се провеждат зелените  операции.

Мариана Кукушева: Сушата няма да се отрази на цената на хляба

“През следващите пет години в региона на Бордо ще има все по-малко лозя”, казва Силви Курсей, агроинжинер и енолог към Шато Тьоли.

Факултетот со последната акредитација на студиските програми изврши ревизија, усогласување и модернизирање на наставните програми согласно потребите на стопанството, а со единствена цел: стекнување соодветни компетенции на студентите на ФЗНХ.

При лозите след двугодишно отглеждане при добри условия настъпва цъфтеж и плододаване

Во калнедарот на лозарот спаѓаат изучувањето на грозјата кои се берат и се пренесуваат до винаријата, кастрење на лозници зимно време, орање на почвата за нејзино лозарство растресување и откривање на основата на лозниците, нивно процветување и цветање и кастрење на лозниците за добивање на грозје летно време. Лозарите не се винари бидејќи тие не ги прозиведуваат вината, туку само го надгледуваат и изучуваат процесот на растење.

кор. проф. дсн Минчо Кондарев и проф. Велко Велков, допринесли много за съвременното развитие на лозарството и овощарството в България.

Това би трябвало да се нарече декоративно лозарство, казва специалистът

Позначајни промени на сортиментот се случуваат за време на Отоманската Империја, кога акцент се става на производството на трпезно грозје. Од позначајните трпезни сорти во овој период се: чауш, црвен и црн валандовски дренок, бело зимско, кончанка и др.

Обогатяват се техните знания за връзката между качеството на и ... Основи на лозарството

Report this page